Organizatorzy

Polskie Radio SA od 1925 roku zapewnia Polakom powszechny dostęp do dorobku narodowej i światowej kultury oraz nauki, edukuje i informuje, tworząc wspólnotę języka, idei i wartości. Polskie Radio w swoich programach prezentuje szeroki wachlarz tematyczny. Obok serwisów informacyjnych i specjalistycznych emituje audycje publicystyczne, popularno-naukowe, edukacyjne, poradnicze, zdrowotne, społeczne, religijne, familijne oraz kształtujące postawy patriotyczne i obywatelskie. Oferuje również programy rozrywkowe, audycje satyryczne i kabaretowe. W warstwie muzycznej prezentowane są niemal wszystkie gatunki. Polskie Radio to także największa i najbardziej dostępna sala koncertowa – dzięki transmisjom melomani mogą uczestniczyć w najznakomitszych wydarzeniach muzycznych światowych filharmonii i oper.

Bogatą ofertę programową prezentują cztery ogólnopolskie anteny - Program 1, 2, 3 oraz Polskie Radio Euro a także Program dla Zagranicy posiadający 7 redakcji językowych i dwa portale obcojęzyczne: www.thenews.pl oraz www.nachrichten.pl. Polskie Radio to także pełny serwis wiadomości z kraju i ze świata. Informacyjna Agencja Radiowa przez całą dobę oferuje serwis tekstowy i dźwiękowy oraz specjalistyczną dokumentację z zakresu polityki, gospodarki, historii i kultury. Polskie Radio przez 11 lat było organizatorem Pikniku Naukowego, od roku 2008 współorganizuje tą imprezę razem z Centrum Nauki Kopernik.
www.polskieradio.pl

Centrum Nauki Kopernik to instytucja kultury w nowoczesny sposób popularyzująca naukę. Powstaje w centrum Warszawy, nad samą Wisłą. Na ponad 400 interaktywnych eksponatach każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin wiedzy, by w ten sposób odkrywać prawa nauki. Wokół Centrum oraz na dachu budynku powstanie Park Odkrywców – miejsce odpoczynku o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym dla całych rodzin. Będzie to największa tego typu instytucja w kraju i jedna z najnowocześniejszych w Europie. 

Otwarcie Centrum jest planowane na połowę 2010 roku; obecnie trwają intensywne prace budowlane, specjaliści z Polski i z zagranicy pracują także nad realizacją wystaw. Już dziś jednak tysiące osób uczestniczą w działaniach programowych Centrum, które są przedsmakiem atrakcji czekających przyszłych zwiedzających. Szkoły i ośrodki kultury w całej Polsce odwiedza interaktywna wystawa Eksperymentuj! – centrum nauki w miniaturze. Odwiedzający mogą tu wziąć udział w wyścigu walców, poznać granice własnego słuchu czy zostać pogromcą piorunów. Podczas Lata i Zimy w mieście oraz festiwali nauki i innych wydarzeń popularnonaukowych Centrum Nauki Kopernik prowadzi naukowe pokazy oraz  warsztaty, przybliżając widzom m.in. zjawiska związane z ruchem powietrza i ciśnieniem. Najmłodsi widzowie biorą udział Warsztatach familijnych gdzie razem z rodzicami przeprowadzają doświadczenia, by zrozumieć zjawiska z codziennego życia (np.: skąd w kontakcie bierze się prąd, jak działa telewizor, dlaczego ciasto rośnie jak na drożdżach ). Dużym zainteresowaniem cieszy się też „Wyprawa po deszcz”– baśń naukowa, na której dzieci razem z bohaterami przedstawienia rozwiązują naukowe zagadki by w ten sposób odzyskać chmury i ocalić Ziemię przed suszą.  
www.kopernik.org.pl


Komitet Organizacyjny:


Robert Firmhofer - przewodniczący
Elżbieta Appelbaum (Polskie Radio)
Sebastian Gołos (Polskie Radio)
Iwona Maksymowicz (Centrum Nauki Kopernik)
Melania Żalińska (Centrum Nauki Kopernik)

Pliki do pobrania
Copyright © 2009 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik