Piknik Naukowy zmienia lokalizację

Na tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy w sobotę 15 czerwca, na Al. Księcia Poniatowskiego 1. W miejscu, gdzie rok wcześniej Robert Lewandowski podczas meczu otwarcia Euro2012 strzelił Grekom legendarnego gola, odbędzie się największe plenerowe wydarzenie naukowe w tej części Europy. O ile tamte zmagania oglądało na żywo prawie 60 tys. kibiców, o tyle liczba osób, które odwiedzą Piknik, będzie niemal dwukrotnie wyższa. Według szacunków organizatorów, na Stadion Narodowy dotrze ok. 100 tys. miłośników nauki!

Na pierścieniu o obwodzie 900 m, który znajduje się w zewnętrznej bryle Stadionu, i w alejach prowadzących do obiektu, zostanie rozlokowanych ok. 190 namiotów, pod którymi odbędzie się ok. tysiąc pokazów. Zgodnie z tradycją, najbardziej spektakularne widowiska przez cały dzień będą odbywać się na głównej scenie Pikniku. Wystąpią na niej również międzynarodowe gwiazdy ze świata nauki, choć wciąż pozostaje tajemnicą, kto odwiedzi Warszawę w tym roku.

Piknik Naukowy ma już uznaną markę i renomę. Jego zorganizowanie na Stadionie Narodowym zapewnia większą przestrzeń wystawienniczą, co ułatwi piknikowiczom zwiedzanie. Z racji usytuowania w centrum stolicy i świetnej komunikacji (liczne linie autobusowe, tramwajowe, stacja PKP Stadion, dobre połączenie z Dworcem Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna) gwarantuje dobry dojazd – co ważne, także osobom spoza stolicy.

„Z partnerami wiele nas łączy – olbrzymi potencjał i niezwykły charakter miejsc. Centrum Nauki Kopernik jest naturalnym partnerem nie tylko z uwagi na bliskość miejsca, a Polskie Radio stanowi ogromne wsparcie w popularyzacji nauki – mówi Mikołaj Piotrowski, rzecznik prasowy Stadionu Narodowego. – Nasza 5-letnia współpraca to gwarancja kolejnych atrakcji na stadionie. Stadion inspiruje różnorodnością wrażeń i będzie ich coraz więcej.”

W tym roku na Pikniku zaprezentuje się ok. 200 instytucji z Polski i z zagranicy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Europejska. Wiemy już, że np. na stanowisku estońskiej Science Centre AHHAA Foundation będzie można dowiedzieć się, co sprawia, że LED-y są najmniej energochłonną i najbardziej efektywną technologią oświetleniową, która jest dzisiaj w powszechnym użyciu, a także stworzyć wyposażony w nie lampion. Pamiątką z Pikniku może być też naszyjnik z probówką, w której znajdzie się nasze własne… DNA. Tyle że najpierw trzeba je będzie samemu wyizolować, w czym pomogą specjaliści z BioCentrum Edukacji Naukowej i Fundacja Bioedukacji. Z kolei Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji umożliwi dokonanie samodzielnego zabezpieczenia śladów papilarnych. Będzie można wziąć udział w konkursie z wiedzy na temat kryminalistyki i w nagrodę zwiedzić Laboratorium.

Piknik 2013 jak zwykle będzie trwał dziewięć godzin: rozpocznie się o 11:00 a zakończy o 20:00. Pokaże wiele aspektów życia, bo to ono jest tematem przewodnim tegorocznej imprezy. Wstęp oczywiście wolny.

Miłośnicy nauki, którzy nie będą mogli przybyć na Stadion, powinni włączyć radio. Przez cały dzień we wszystkich Programach Polskiego Radia (PR 1, 2, 3, 4, Polskim Radiu dla Zagranicy) oraz na portalu polskieradio.pl nadawane będą relacje i audycje z Pikniku. Wiadomości pojawią się również w serwisach Informacyjnej Agencji Radiowej oraz w audycjach i relacjach PR24. A już kilka tygodni wcześniej na antenie Polskiego Radia będzie można usłyszeć wiele cennych informacji na temat imprezy.

„Piknik Naukowy to szczególna impreza dla Polskiego Radia. Z jednej strony znakomicie wpisuje się w naszą misyjną działalność, z drugiej jest wydarzeniem budującym społeczne zainteresowanie oraz pozytywny wizerunek publicznego nadawcy. Jestem pewien, że nowa lokalizacja przyczyni się do dalszego rozwoju Pikniku, podnosząc jego rangę i dając zupełnie nowe możliwości techniczne oraz logistyczne.” – mówi Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia S.A.

Za merytoryczny aspekt imprezy odpowiada Centrum Nauki Kopernik, które wyrosło zresztą z Pikniku. Plenerowa formuła sprawdziła się na tyle, że stała się inspiracją dla innych państw. Tylko w ubiegłym roku Piknik Naukowy – na wzór polskiego – zorganizowano po raz pierwszy w Gruzji i Chorwacji.

„Piknik Naukowy stał się w ciągu ostatnich 16 lat nową polską marką. Ten niezwykle atrakcyjny model angażowania społeczeństwa w naukę jest wartością intelektualną, którą Polska może teraz udostępniać innym krajom ” – mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tys. osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces. W kolejnych latach liczba uczestniczących instytucji oraz zwiedzających osób szybko rosła.

Od 2001 roku Piknik ma temat przewodni, inny każdego roku (w 2012 – Energia, rok wcześniej – Wolność). W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatnie trzy lata odbywał się w stołecznym Parku Marszałka Rydza-Śmigłego, a w tym roku przenosi się na Stadion Narodowy.
 
Pliki do pobrania
Copyright © 2009 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik