O Pikniku

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Co roku ściąga do Warszawy tłumy zwiedzających. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty.
Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne. W każdej edycji imprezy uczestniczy ok. 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch).

W 2011 r. na 15. Pikniku eksperymentowało ponad 100 tys. osób - młodzieży, dorosłych i dzieci. Prawie 85 proc. z nich w ankietach przeprowadzanych podczas imprezy odpowiedziało: Pokazy na Pikniku przekonały mnie, że nauka jest ciekawa. "Uwolnij umysł zniewolony iluzjami", "Usłysz oczami", "Wydostań się z Wieży Babel", to tylko niektóre z eksperymentów, w jakich można było brać udział.

Lepiej znaleźć gwiazdę nową
Niż przesolić ogórkową

(Karolina Bernat, laureatka konkursu na lepiej naukowy 15. Pikniku Naukowego)

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo".

Od 2008 roku Piknik Naukowy organizowany jest wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji o Pikniku Naukowym znajdziesz tutaj.

Pliki do pobrania
Copyright © 2012 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik